A mindennapi munkában egy Bergeon No. 5285 B. szegecselő készletet használok. Ez a Bergeon legkisebb készlete, amely a mai napig gyártásban és forgalmazásban van. A készlet 50 db szegecselő rúdjának átmérője 3.95 mm, a hosszúk 82mm. Mellékeltek még hozzá 10 db különböző méretű és formájú alátétet is. Nem olyan látványos -szinte ipartörténeti és esztétikai- műremek mint a K&D, azonban használati értéke kiváló.
Szerencsés egybeesés, hogy K&D valamint a Bergeon a szegecselőrudak (punzni) átmérőjénél a 3,95 mm-es átmérőt használta, sőt a Favorit punzniajainak átmérője is azonos. Így ezek a rudak szükséges esetben akár felsorolt márkájú szegecselőállványokban is használhatóak.
Az állványos szegecselő nagy segítség a kezdő hobbisták részére. Ugyanis a szegecselési feladatok elvégzésekor kezdetben nincs meg a megfelelő gyakorlat a pontos munkavégzéshez. A gyakorlott órások szerint nem szükséges az állvány, anélkül is lehet pontos munkát végezni. Jómagam hiszek az állványos szegecselőkben. Szép és hasznos szerszámok. Azért mutatok állvány nélküli egyszerűbb készletet is:
Mindkét szegecselőkészlet a német Boley gyár terméke, részben még olvashatóak feliratok. A szegecselő rudak 4,00 mm-esek, hosszúk 56 mm.
Látható, hogy ezeknél a készleteknél nincs állvány, az órás mesterek a punznikat kezükkel tartották. Természetesen itt is szükség volt szegecselő padokra amik satuba fogható különböző méretű furatokkal ellátott acéllapkák, illetve ugyancsak órás satuba fogható kicsiny acél üllők amelyek lehettek kör ill. négyzetes szelvényűek is.
Szegecselő padokra régiségvásárokon gyakran bukkanhatunk. Kisipari módszerekkel hazánkban is gyártották és a nagy gyártók természetesen saját készleteikhez mellékelték. Mint a képen látható hátsó oldalukon azonos átmérőjű és mélységű furatokat készítettek, majd kívánt méretű furatokkal látták el a kis acél lapokat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése