Az előző bejegyzésben írtak igazolására eszembe jutott egy összehasonlító elemzés. Megvizsgálom tehát valóban jelentős eltérést eredményez-e a Biburo program működésében számítógép időalapja! Összeállítottam tehát ismét a kis Biburos készletemet. Az összevetésben az új Horometer készülékemet használom. Ennek műszaki leírása szerinti kaliblárása a beépített TCXO 2 ppm oszcillátor segítségével: +/- 0.2 sec/nap.
A mérést azonos egyetlen pozícióban az órák hátlapjára fektetve végeztem. Azonos húzottsági állapotban, azonnal egymást követően végeztem el a méréseket, minden esetben 5 min. eltelte után vettem le a képet a képernyőről.
Három órát teszteltem egy Vostok Amfibiat (cal. 2414), egy Longines-t (cal. 285), valamint egy Omega zsebórát (cal. 40,5). Az összehasonlítást úgy végeztem, hogy előbb a Biburón végeztem el a mérést, majd közvetlenül azután a Horometer készüléken, majd az adatokat 5 perc elteltével mentettem.
A következő eredményeket kaptam:
Vostok 2414
Longines 285
Omega zsebóra:
Mindhárom mérés nagyságrendileg hasonló eredményt hozott: a Biburo a számítógépem időalapjával gazdálkodva mintegy 10 másodperccel/nap jobb eredményt hozott a Horometer által jelzett időhöz mérten. A Biburo tehát az én számítógépemen a három mérés alapján állandó 10 másodperc hibát produkál. Tudom a három mérés nem sok, de az eltérés hasonlósága a fenti óvatos fenti következtetést talán megengedi.
A méréseket figyelembe véve igazolva látom régi tapasztalatomat: a számítógépem időalapja becsapja a Biburo programját, általános, állandó volumenű eltérést okoz. A járási jellemzők azonban azonos képet mutatnak, mint ahogyan ugyancsak az előzetesen ezt már tapasztaltam.
A mérés azonban egy sajátos kalibrálásként is felfogható. Az én számítógépemen ez az eltérés állandónak tekinthető 10 másodpercet hozzá kell adnom a Biburo által mértekhez s a mérései eredményei már nagyságrendileg javulnak :-)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése